Skip to content

play65.hu

PR CIKKEK

Menu
Menu

A Falzsalu és a vándorló madarak

A falzsalu, ez a robusztus építmény, amely oly sok tájat szel ketté, nem csupán a földet és a vizet tartja meg. Sokszor válik nem várt otthonná, menedékké a természet apró teremtményei számára is. A mi történetünk egy ilyen falzsalu mentén szövődik, azon a szakaszon, amely a régi szőlőültetvények és a sűrű erdő határán húzódott. Évek óta jártam erre a vidéken, és mindig is megfigyeltem a falzsalu mentén nyüzsgő életet, anélkül, hogy igazán felfigyeltem volna egy apró, de annál meghatóbb jelenségre.

Azon a tavaszon, amikor a cseresznyefák virágba borultak és a levegő illattal telt meg, valami megváltozott a falzsalu környékén. Egy apró, szürke tollazatú madárpár tűnt fel a kövek között. Kis termetük ellenére szorgosan hordták a száraz fűszálakat és a puha mohát a fal réseibe. Hamarosan kiderült, hogy fészket építenek. A falzsalu, a maga rideg kőfalával, biztonságos otthont nyújtott számukra a ragadozók elől.

Naponta többször is megálltam a fal mellett, figyelve a szülőket, ahogy fáradhatatlanul hordják a táplálékot a fiókáiknak. Apró rovarok, magvak, mind eltűntek a kőfal mélyén. A fiókák csipogása időnként átszűrődött a kövek közül, egy apró, de annál hangosabb bizonyítéka az új életnek. Meglepett, hogy ez a kemény, élettelennek tűnő építmény egy egész család otthonává vált.

Ahogy a hetek teltek, a fiókák növekedni kezdtek. Egyre bátrabban dugták ki a fejüket a fészekből, kíváncsian szemlélve a külvilágot. A szülők továbbra is odaadóan gondoskodtak róluk, tanítva őket a repülés és a táplálékszerzés fortélyaira. Láttam, ahogy az egyik szülő türelmesen a hátára veszi az egyik apró fiókát, mintha csak egy rövid sétára indulnának a kőfal tetején.

Aztán elérkezett a nap, amikor a fiókák először kimerészkedtek a fészekből. Bizonytalan szárnycsapásokkal szálltak a fal tetejére, majd onnan a közeli bokrok ágaira. A szülők izgatottan csiripeltek, mintha csak biztatnák őket az első önálló repülésre. Néhány nap múlva már mind a négy fiatal madár magabiztosan szelte a levegőt a falzsalu felett.

A nyár végével a madárcsalád eltűnt. Nem láttam többé őket a fal kövei között. Tudtam, hogy eljött az idő a vándorlásra, hogy melegebb tájak felé vegyék az irányt. Valahogy mégis hiányoztak. A falzsalu ismét csendesnek és élettelennek tűnt.

Azonban a következő tavasszal, amikor visszatértem erre a vidékre, ismét láttam egy apró, szürke madárpárt a falzsalu kövei között szorgoskodni. Biztos voltam benne, hogy ők vagy az utódaik tértek vissza, hogy újra otthonra leljenek ezen a szokatlan helyen. Ekkor értettem meg igazán, hogy a falzsalu nem csupán egy építmény. Számukra egy biztonságos menedék, egy otthon, egy kiindulópont a nagyvilágba. A vándorló madarak évről évre visszatérnek ide, a falzsaluhoz, amely csendesen őrzi az ő kis titkaikat és a természet csodálatos körforgását. Ez a robusztus kőfal, amelyet az ember épített, a természet lüktető életének is otthont ad, összekötve a két világot egy váratlan és gyönyörű módon.

legnotre.hu

©2025 play65.hu | Design: Newspaperly WordPress Theme