Amikor Petra rákeresett a „kézzel készített ékszerek Budapesten” kifejezésre, összeszorult a szíve. Az ÉkszerVarázs üzlete, ahol minden darabot egyedileg tervezett és kovácsolt, még a Google ötödik oldalán sem bukkant fel. A Google találati lista helyezés rejtélye addig kísértette, amíg egyik éjjel egy Pinterest-poszt nem változtatta meg a sorsát. A neten találta meg őket: egy infografika, amely egyszerűen összefoglalta a helyi SEO alapjait. Petra hirtelen tudta – ez lesz a kulcs.
Az ÉkszerVarázs kezdetben csak helyi vásárokon és kézműves piacokon volt ismert. Petra azt hitte, hogy a minőségi munkája magától vonzza az ügyfeleket, de online a versenytársak árnyékában veszett el. A Pinterest-poszt után azonban úgy döntött, átalakítja a weboldalt. Átírta a meta címkét „Kézzel Készített Ezüst Ékszerek Budapesten – ÉkszerVarázs”-ra, és elkezdett blogot írni az ékszerkészítés titkairól. „Nem lesz ez olyan nehéz” – gondolta, de az első hónapban csak egyetlen új megrendelése érkezett.
A csalódás ellenére Petra folytatta. Egy online SEO-fórumon (amit szintén a neten talált) megtanulta, hogy a visszahivatkozások és a helyi kulcsszavak hiányoznak. Felkereste budapesti divatbloggereket, és felajánlotta, hogy egyedi ékszereket készít nekik cserébe egy-egy posztért. Az első együttműködés egy hét alatt 15 új követőt hozott az Instagram-oldalára – de a Google találati lista helyezés továbbra is a 12. hely körül ingadozott.
Petra nem adta fel. Letöltött egy ingyenes SEO-elemző eszközt, és rájött, hogy a weboldalán túl sok az általános kifejezés (pl. „szép ékszerek”), és kevés a helyi orientáció. Átdolgozta a tartalmat: hozzáadott egy „Budapesti Kézműves Térképet”, ahol más helyi alkotókat is reklámozott, és minden termékleírást kiegészített a „Budapest” szóval. Közben elkezdett videókat készíteni az ékszerek születéséről, amelyeket YouTube-ra és Facebook-ra is feltöltött. A meta leírások optimalizálása közben majdnem elvesztette a türelmét – az első próbálkozásra a Google azt javasolta, hogy „ne használjon túl sok kulcsszót”.
Öt hónapnyi kísérletezés után történt a csoda. Amikor Petra egyik barátnője beírta a keresőbe, hogy „egyedi nyaklánc Budapesten”, az ÉkszerVarázs már a harmadik helyen állt. A Google találati lista helyezés varázsa végre működött – és amikor egy hét múlva a „kézzel készített karperecek” kifejezésre is felkerültek az első oldalra, Petra tudta, hogy a helyi közösségi médiás jelenlét és a tartalom sokszínűsége volt a titok. Minden alkalommal, amikor egy vevő azt mondta, hogy „a neten találta meg őket”, mosolygott egyet a szerény büszkeségtől.
Ma az ÉkszerVarázs nemcsak egy üzlet, hanem egy digitális kézműves mozgalom szimbóluma. Petra workshopokat tart a weboldalán, ahol másokat tanít a Google találati lista helyezés fortélyaira. Története arra emlékeztet, hogy a digitális láthatóság nem a tökéletes algoritmusokról, hanem a türelemről, az együttműködésről és arról szól, hogy megtaláljuk azt az egyetlen láncszemet, ami hiányzott. És néha elég egyetlen infografika, amit a neten találunk, hogy mindent összehozzon.